jellyfish

Życie

Wszyscy kochamy baśnie i opowieści. Najpiękniejsze z nich pamiętamy po wielu latach, wspominamy ze wzruszeniem. A jeżeli ta baśń wydarzyła się naprawdę...? Wielka Opowieść o Powstaniu Życia na Ziemi jest właśnie taką historią - jest piekna, wzruszająca, ale nade wszystko prawdziwa. I nagle wszystko staje się jasne: w jakim celu żyjące stworzenia pojawiły się na Ziemi, jak niezwykle ważne były istoty, których nawet nie widać, kiedy i jak rośliny postanowiły zasiedlić ląd, po co opabinii potrzebne było aż pięć oczu i jak to się stało, że bezgłowa krewetka zyskała imię anomalocaris i status pierwszego wielkiego drapieżnika. Najlepsze opowieści to te, z których korzystamy przez wiele lat, które stopniowo odkrywamy i zaczynamy rozumieć głębiej.

 

 

 

 

 

 

 

Przestrzeń

Wraz z początkiem Wszechświata rozpoczęły się Czas i Przestrzeń. Nie sposób poznać wszystkiego, co nas otacza, bez próby zmierzenia przestrzeni, umiejscowienia się w niej. Jak ludzie dawniej mierzyli przestrzeń? W jakim celu to robili? Czy wszystko, co istnieje, zajmuje przestrzeń? Czy miejsce, do którego zmierzamy, jest daleko, czy blisko? Te i inne pytania pojawiają się naturalnie i są drogowskazami na naszych geometrycznych i filozoficznych ścieżkach.   

 

 

 

 

 

 

universe-1044107_1920

IMG_5168

 

Czarna wstęga

 

Pewnego upalnego popołudnia 1939 roku, w hinduskim mieście Madras, Maria Montessori siedziała w cieniu drzewa figowego, otoczona dziećmi. Dzieci rozmawiały, słuchały mądrych słów z ust Marii...w pewnym momencie chłopiec, około dziesięcioletni, głośno i dumnie stwierdził, że on i pozostali Hindusi są nacją, która pamięta najstarsze ludzkie czasy na Ziemi. Nikt nie może być mądrzejszy niż oni - są w końcu na Ziemi tak niewyobrażalnie długo! Maria Montessori, wysłuchawszy chłopca i kolejno pojawiających się, podobnych mu głosów, skonstruowała Czarną Wstęgę, za pomocą której pokazała dzieciom Czas. Czas Ziemi, życia na Ziemi, czas wszystkich istot, które panowały dumnie na naszej planecie i odeszły, nieodwołalnie stając się historią. Jak długo my, ludzie, jesteśmy na Ziemi? Śledźcie uważnie rozwijającą się tajemniczą Wstęgę...