El mundo / The world

 

Ziemia
W tym tygodniu przyjrzymy się uważniej naszej pięknej planecie. W dużej skali zajmiemy się budową wnętrza Ziemi. Będą nas interesować płyty tektoniczne, wulkany i tworzenie się gór. Poznamy zjawisko subdukcji i izostazji. Część naszej uwagi poświęcimy powierzchni planety: formy wody i lądu, kontynenty i państwa. Chętni będą eksplorować hydrosferę. W mikroskali będziemy badać naturę pierwiastków, z których zbudowana jest Ziemia. Przeprowadzimy wiele eksperymentów związanych z mieszaniem substancji. Dowiemy się, jakie właściwości mają poszczególne stany skupienia. Na koniec sprawdzimy, co to takiego "grawitacja" i czym się różni od przyciągania".

Czas
Tym razem zajmiemy się czasem z perspektywy mówienia o przeszłości. Dowiemy się dlaczego nie było roku "0" i czym są lata "naszej ery". Nasze rozumienie czasu stanie się coraz bardziej uporządkowane i świadome.

time01

Panthnera tigris, Deutschland, Zoo Safaripark Stukenbrock, Captive, 07/2014, T.Milse

Zwierzęta
Podczas tego warsztatu poznamy różne cechy zwierząt, które staną się istotne dla zrozumienia Opowieści o Życiu na Ziemi, którą usłyszymy na warsztacie "Życie". Pierwsza wiedza o zwierzętach tworzy również fundamenty dla późniejszej klasyfikacji królestwa zwierząt. Już od pierwszych warsztatów wdrażamy koncept "budowania wiedzy na wiedzy" z zakresu zoologii.