bowl-1404665_1280

Fundamentalne Potrzeby Człowieka

Kiedy spojrzymy na siebie, a potem na druga osobę, zobaczymy wiele różnic. Jesteśmy jedyni w swoim rodzaju. Naturalnie jednak szukamy podobieństw. Tworzymy grupy ludzi, których coś łączy. A może wszyscy mamy coś wspólnego; coś ponad podziałami; ponad kolorem skóry, stanem majątkowym, przynależnością narodową?... Tak! Wszystkich ludzi łączą fundamentalne potrzeby: materialne i duchowe. Są one takie same u każdego człowieka; inny jest sposób, w jaki je zaspokajamy. Przyjrzymy się zatem, jak pięknie umiemy się różnić...nadal będąc La Nazione Unica. Fundamentalne Potrzeby Człowieka to temat złożony, stanowiący kręgosłup pedagogiki Montessori i klucz do eksploracji historii. Czeka nas wiele odkryć, od zdefiniowania najprostszej z potrzeb: jedzenia, aż po rozważania na temat systemu dróg i transportu. W trakcie tego warsztatu otworzymy wiele drzwi. Co znajdziemy, przemierzając dalsze korytarze?

Linia ręki

Ręka ludzka: na pozór zupełnie zwyczajna kończyna. Ma ją każdy, lecz niewielu z nas zastanawia się, jak wiele zawdzięczamy...chociażby przeciwstawnemu kciukowi ! Ręka to potężny dar od natury. Ta prezentacja pozwoli nam inaczej spojrzeć na historię, cywilizację, pismo, ludzi, którzy żyli w czasach trudnych, prymitywnych; dawno, dawno temu. Od teraz, mając przed sobą własną dłoń, zobaczymy nie tylko tę dziwną, przydatną kończynę, lecz również dwa miliony lat naszego człowieczeństwa...

henna-691901_1280

file000783592292

Historia o Wole i Domu

To kolejna z Wielkich Opowieści Montessori. W jaki sposób w XXI wieku nieświadomie codziennie używamy wołu? Jest to tajemnica historii pisma, która nie tylko uświadamia dzieciom, jak cennym darem jest umiejętność komunikacji za pomocą znaków - budzi w nich potrzebę kontynuowania tego wielkiego, historycznego dzieła. Pismo przestaje być nudnym ciągiem liter; staje się pragnieniem piękna, tajemnicą myśli, sztuką i arcydziełem. Zapraszamy do podróży w czasie, która zmienia teraźniejszość.