china

Cywilizacje

Pewna żywa istota, przychodząc na Ziemię, otrzymała trzy ważne dary. Jednym z nich był rozum. Istota ta nazwana została człowiekiem i zmieniła świat. Umysły dawnych ludzi, tych sprzed setek i tysięcy lat, nadal nas fascynują. W jaki sposób obliczano kąty w piramidach? Skąd Majowie znali skomplikowane systemy pozwalające nawadniać suche obszary? Jak Inkowie zgromadzili takie bogactwa? Odkrywanie wciąż nowych tajemnic danych cywilizacji jest jak nieustająca podróż. To dopiero początek przygody. Wsiadajcie, ruszamy!

Historia Liczb

Ech, ta matematyka! Gdybym ja tylko spotkał tego, co ją wymyślił.... Któż z nas, zmagając się z jakimś trudniejszym zadaniem, nie pomyślał kiedyś w te słowa? Nareszcie nadarza się okazja! Ruszamy na spotkanie dawnych wędrowców, pierwszych pasterzy, Babilończyków, Egipcjan, Greków, Rzymian, Chińczyków, Hindusów... Przyjrzyjcie się, każdego dnia korzystamy z ich myśli matematycznej. Czy zero to rzeczywiście "nic"? A może, gdyby sporzeć przez nie, jak przez dziurkę od klucza...

01 ancient chinese abacus

globe-907709_1920

Ruch Obrotowy Ziemi

W tym tygodniu, w kilku historiach i eksperymentach fizycznych przekonamy się, jak to się dzieje, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. Spróbujemy sobie wyobrazić, jak mogłaby wyglądać nasza planeta, gdyby ruch obrotowy nie miał miejsca - i czy to w ogóle jest możliwe. Przemierzymy setki kilometrów, próbując nie ruszać się z miejsca. Dosięgniemy Słońca i dowiemy się, dokąd się ono udaje...po zachodzie.

La Nazione Unica cz. II

Kolejna część naszych rozważań o La Nazione Unica poprowadzi nas w dwóch różnych kierunkach. Po pierwsze, dowiemy się, kogo potrzebują ci, których potrzebujemy my wszyscy. W jaki sposób praca jednego człowieka wpływa na pracę i życie innych? Dlaczego potrzebujemy siebie nawzajem? Czy producent też jest konsumentem? Po drugie, udamy się bezpośrednio do tych, którzy stoją w źródeł naszych dociekań - do rolników. Będzie okazja do zadania wszystkich nurtujących pytań oraz do zajrzenia od kuchni...i od stodoły!

downloa9d